PROGRAM DO PIT 2017

 Rozliczenie PIT

darmowy i prosty w obsłudze

dokonaj rozliczenia PIT za 2017

pity program

 

Druki PIT do pobrania w PDF

 
 
Rozliczenia PIT - z naszym serwisem to banalnie proste!

Ulga prorodzinna - rozliczenie PIT

Ulga prorodzinna jest uznawana za najważniejszą z ulg podatkowych, ponieważ jest odliczana bezpośrednio od podatku. Ze względu na to, że ulga umniejsza podatek, a nie podstawę do opodatkowania, jej wpływ na ostateczną wysokość zobowiązania podatkowego jest bardzo znaczący.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulgą objęte są dzieci, które:

  • nie ukończyły 18 lat,
  • ukończyły 18 lat, ale kontynuują naukę w szkołach wskazanych w odpowiednich przepisach (pod warunkiem, że ich roczny dochód nie przekroczył 3 089 zł),
  • otrzymują dodatek (zasiłek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (wiek dziecka nie jest w tym przypadku brany pod uwagę).

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać tylko ci podatnicy, którzy opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych i rozliczają się z fiskusem na formularzu PIT-36 lub PIT-37. Obowiązkiem podatnika, który dokonuje odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej, jest dołączenie do zeznania formularza PIT/O. Warto o tym pamiętać, gdyż brak załącznika będzie skutkował koniecznością złożenia korekty.

Rozliczając dochody uzyskane w trakcie 2017 r. po raz kolejny będziemy korzystać z ulgi prorodzinnej na zmienionych zasadach. Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna kwota, jaką odliczaliśmy w ramach ulgi była stała i przysługiwała na każde dziecko spełniające warunki wymienione w pierwszej części artykułu. Wprowadzone zmiany sprawiły, że prawo do ulgi oraz jej wysokość są zależne od:

  • stanu cywilnego podatnika,
  • liczby posiadanych dzieci,
  • wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
  • wysokości uzyskiwanego przychodu.

Osoby, które posiadają tylko jedno dziecko i osiągają wysokie dochody, nie zawsze będą uprawnione do dokonania odliczenia w formularzu PIT-37 za 2017 r.

 

Więcej o rozliczeniach PIT dowiedz się na stronie ROZLICZENIE PIT. Zapraszamy. Pobierz również bezpłatny program do rozliczenia PIT.