PROGRAM DO PIT 2017

 Rozliczenie PIT

darmowy i prosty w obsłudze

dokonaj rozliczenia PIT za 2017

pity program

 

Druki PIT do pobrania w PDF

 
 
Rozliczenia PIT - z naszym serwisem to banalnie proste!

Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka?

 

Czasem zdarza się, że osoby, które nie ukończyły osiemnastu lat uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Taka sytuacja często budzi wiele wątpliwości, gdyż rodzice nie wiedzą, jak poprawnie rozliczyć dochody, które osiągnęło ich dziecko. O tym, w jaki sposób powinna zostać wypełniona deklaracja osoby niepełnoletniej, decyduje źródło dochodów.

 

W oddzielnym formularzu podatkowym trzeba wykazać dochody dziecka uzyskiwane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które pochodzą:

  • ze stosunku pracy, umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło),
  • ze stypendiów, które podlegają opodatkowaniu,
  • z przedmiotów oddanych osobie niepełnoletniej do swobodnego użytku.

 

Mimo że w formularzu podatkowym trzeba podać dane identyfikacyjne dziecka, rozliczenie pit powinno być podpisane przez rodzica, gdyż małoletnie dziecko nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych.

         

Jeżeli dziecko uzyskiwało w czasie 2017 r. dochody inne niż wykazane powyżej, obowiązek ich rozliczenia będzie spoczywał na rodzicu/opiekunie prawnym. W takiej sytuacji konieczne będzie wypełnienie formularza PIT-36 np. przy pomocy pity program.

 

Szczegółowy sposób rozliczania się z niepełnoletnim dzieckiem został przedstawiony w poniższej tabeli.

 

DOCHODY PODATNIKA SPOSÓB ROZLICZENIA
opodatkowane na zasadach ogólnych (rozliczenie na PIT-37) podatnik wypełnia jeden formularz PIT-36, w którym wykazuje dochody własne i dochody dziecka
opodatkowanie na zasadach ogólnych (rozliczenie na PIT-36) podatnik wykazuje w formularzu PIT-36 dochody własne i dziecka
opodatkowane liniowo lub ryczałtowo (rozliczenie na PIT-28, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39) podatnik wypełnia formularz PIT-36 w imieniu dziecka (podając własne dane) i wykazuje w nim jego dochody; własne dochody/przychody rozlicza na formularzu właściwym dla ich źródła
brak podatnik wypełnia formularz PIT-36 w imieniu dziecka (podając własne dane) i wykazuje w nim jego dochody

 

Osoby rozliczające się wraz z dzieckiem powinny pamiętać o dołączeniu do deklaracji pit 2017 załącznika PIT/M.

 

Więcej na stronie Rozliczenia PIT.

---

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu PIT PROGRAM. Świeża, aktualna wiedza, sporządzona przez specjalistów z dziedziny rozliczeń podatkowych, to jest to co nas wyróżnia w polskim internecie, wśród wielu stron z bardzo słabymi artykułami. U nas zawsze merytorycznie! Zachęcamy do odwiedzin serwisu PIT PROGRAM.

---

 

Rozliczenia PIT dziecka