PROGRAM DO PIT 2017

 Rozliczenie PIT

darmowy i prosty w obsłudze

dokonaj rozliczenia PIT za 2017

pity program

 

Druki PIT do pobrania w PDF

 
 
Rozliczenia PIT - z naszym serwisem to banalnie proste!

Jak przekazać 1% podatku na OPP?

 

Podatnicy, którzy są zobowiązani do odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, mogą przekazać 1% opłaconego zobowiązania na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Trzeba zwrócić uwagę na to, że darowizny nie może otrzymać dowolna organizacja, a jedynie organizacje do tego uprawnione. Aktualną listę organizacji, które posiadają status OPP i mogą ubiegać się o 1% podatku, znajdziemy na stronie Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego.

 

Żeby organizacja pożytku publicznego otrzymała 1% podatku, podatnik musi wypełnić odpowiednie pola w głównym formularzu podatkowym. Darowizna może zostać dokonana niezależnie od sposobu opodatkowania uzyskanych przychodów, co oznacza, że rubryki umożliwiające przekazanie podatku znajdziemy we wszystkich następujących formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

 

Dwa obowiązkowe pola w pit 2017, jakie podatnik musi uzupełnić, to:

  1. numer wybranej organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),
  2. wnioskowana kwota, która nie może być wyższa niż 1% należnego podatku dochodowego.

 

W zeznaniu, możliwe jest także:

  • wskazanie celu szczegółowego, na który ma zostać przeznaczony 1% podatku,
  • wyrażenie zgody na podatnie organizacji danych osobowych podatnika oraz przekazanej kwoty,

jednak nie są to pola obowiązkowe i ich wypełnienie zależy tylko od preferencji osoby składającej deklarację podatkową.

 

Jak już wcześniej wspomniano, podatek zostanie przekazany OPP pod warunkiem, że podatnik ureguluje zobowiązanie podatkowe, które wynika z deklaracji złożonej przez program do rozliczania. Jeśli podatek nie zostanie opłacony w ciągu dwóch miesięcy od ostatecznego terminu składania rozliczeń za 2017 r., fiskus nie przekaże OPP wnioskowanej kwoty.

 

 

Warto także pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na rozliczenie pit przez płatnika, nie będziemy mogli skorzystać z możliwości przekazania 1% podatku na OPP.

 

--

Rozliczenia pit za 2017 są prostsze, jeśli korzystasz z wiedzy doświadczonych specjalistów od rozliczeń z fiskusem.

Możesz również skorzystać ze specjalnie stworzonych do tego programów do rozliczania. Skorzystaj z wiedzy z naszego serwisu PIT PROGRAM.

 

- pit 2017 -